0 yorum  |  Yorum Yap
Ürün Kodu: 450306715
Stok Durumu: 966
220,00TL
Vergiler Hariç: 217,82TL
Bize Ulaşın
  • Email

    info@mersincezerye.com

  • Phone

    0532 470 20 55 - 0 532 470 00 85

  • Pzt - Cum: 8:00 - 17:00

İletişim Formu

Mersin Fındıklı Yaprak Cezerye Hakkında

Cezerye Akdeniz Bölgesi tarafında ünlü olan ve oraya ait olan bir tatlı türüdür. Türk kültürün de görüntüsü lokuma benzemektedir. Aynı zaman da bol vitamin deposu olan bu tatlı içerisine fındık, ceviz gibi belirli gıdalar eklenerek de daha sağlıklı bir tatlı haline getirilmektedir. Fındıklı yaprak cezerye de yapılış olarak diğer cezerye türleri ile aynıdır. Tüm cezeryeler havuç, şeker ve Hindistan cevizi içeriğinden yapılmaktadır. Omega-3 ve A vitamini tarafından da oldukça zengindir. Adana ve Mersin tarafların da yapılan bu tatlı genel olarak kış mevsimin de vitamin deposu olarak tüketilmektedir. Lif bakımından oldukça fazla olan bu cezerye kolesterolü düşürerek kalp sağlığına iyi gelmektedir. Yemeklerden sonra tüketilmesi hem lezzetli hem de sağlıklı olan fındıklı yaprak cezerye tüketicilere ağızda bıraktığı tadın yanı sıra görselliği ile de cazip gelmektedir. Mersin yöresine ait olan ancak namı dünyanın dört bir yanına yayılmış olan bu ürün birçok kişi tarafından özellikle sağlıksal açıdan gösterdiği faydalar nedeni ile tercih edilmektedir. Doktorların da bazı hastalıkların tedavisinde ek takviye olarak önerdikleri bu tatlı türünün mutlaka taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Fındıklı Yaprak Cezerye Üretim Aşamaları

Cezerye üretimi ile aynı olan bu işlem ilk önce havuçların rendelenerek kaynatılma aşaması ile başlar. İyice pişen havuçların üzerine toz şeker eklenerek karıştırılır. Daha sonra Hindistan cevizi de eklenerek cezeryenin üretim aşaması tamamlanmış olur. Yaprak diye belirtilen kısım ise cezerye hamurunun döküm şekli ile alakalıdır. Yaprak dediğimiz şekil hamurun ince bir şekil de açılarak yaprak şeklin de kesilmesi anlamına gelir. Cezerye üretimi yapılırken içine besin değeri yüksek olan fındık gibi besinler eklendikten sonra bunun adına ise fındıklı yaprak cezerye denmektedir. Cezerye çeşitleri arasın da cevizli yaprak cezerye, Antep fıstıklı cezerye, atom cezerye gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Günlük Ne Kadar Tüketilmelidir?

Doktorlarında vücuda sağladığı faydalar nedeni ile hastalarına tüketmeleri için önerdiği fındıklı yaprak cezerye günde 5-6 adet tüketildiğinde kısa sürede sağlık üzerindeki etkilerini hissettirmektedir. Günde 5-6 tane tüketildiğinde daha kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olan bu besin mutlaka sertifikalı satış noktalarından alınmalıdır.

Nasıl Yapılır?

Fındıklı yaprak cezeryemiz adından da anlaşılacağı gibi yaprak şeklinde kesilen cezeryenin içine fındıkların çiğ olarak eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Yapımında ise Ankara Beypazarı yöresinden aldığımız havuçlarımız kökleri kesildikten yıkandıktan sonra bakır kaplarda yaklaşık 1.5 saat boyunca haşlanarak püre haline gelir. Püre haline gelen havuçlarımız tekrar kazanlara konulduktan sonra üzerine %100 şeker pancarından üretilen şeker eklenir ve 3 saat boyunca bakır kazanda arada bir karıştırılarak pişirilir. Pişmeye yakın ise içine çiğ fındıkları eklenir ve ahşap kalıplara dökülerek soğuması beklenir. Soğuduktan sonra ise kesilerek satışa hazır hale getirilir.

Faydaları Nelerdir?

Günlük olarak tüketildiğinde faydaları saymak ile bitmeyen fındıklı yaprak cezerye kalp ve damar tıkanıklıklarını henüz oluşmadan önlemektedir. Saçların dökülmesini önlemesinin yanı sıra gözlerin daha canlı görmelerini sağlayan bu besin alzheimer hastalığının giderilmesi içinde mutlaka tüketilmelidir. Cilt sağlığına da iyi gelen bu besin cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Etiketler: Fındıklı, Yaprak, Cezerye
Image
Image
Image
Image
Image