Cezerye, tatlı olarak tüketilen sağlıklı bir besin kaynağıdır. Özellikle Mersin cezeryesinin faydaları keşfedildikçe, cezerye ülkemizde çok daha fazla tüketilmeye başlanmıştır. Cezeryenin özellikle faydaları düşünüldüğünde, hazırlanırken kullanılan gerçek pancar şekerinin diğer tatlılarda kullanılan glikoza oranla sağlığa zararsız olması ön plana çıkıyor. Şeker oranının hassas şekilde ayarlanmasının yanında, içeriğindeki vitaminler de cezeryenin faydalarını arttırmaktadır.

Cezerye Nedir?

Cezeryenin ilk olarak kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de, ana vatanı Mersin olarak kesin kabul görmüştür. Cezerye, adını havuç anlamında olan Arapça cezer kelimesinden almıştır. Cezerye evlerde tatlı olarak tüketilmesinin yanı sıra, özellikle misafirlere en önemli ikramların da başında yer almaktadır. Cezerye tüm dünyaya ülkemizden, özellikle de Mersin ilimizden yayılmaktadır. Cezerye, 1976 yılında Londra'da düzenlenen dünya gıda fuarı kapsamında, altın madalya alan ilk ürünümüz olma özelliğine sahiptir. Cezerye ayrıca, ülkemizdeki kardiyoloji derneği tarafından da 1998 yılında yayınlanmış olan tavsiye edilen gıdalar listesinde bulunmaktadır.

Cezeryenin ana malzemesi, sabah erken saatlerde toplanan havuçlardan oluşmaktadır. Bu havuçlar çok yüksek ısılarda kazanlarda kaynatılıp, kıyma makinesinden geçirilip tekrar kıvam alana kadar kaynatılmaktadır. Daha sonra ise pancar şekeri ve yöresel baharatlar katılmakta, yapılması istenen türüne göre de malzemeleri katılıp soğutulmakta ve şekil verilmektedir. Cezerye muhteşem lezzetinin yanı sıra, olağan üstü görünümü ile de çok tercih edilmektedir. Cezerye ayrıca, evde de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Cezerye Çeşitleri Nelerdir?

Cezeryenin sürekli olarak çeşitleri artmaktadır. Ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen çeşitleri ise şunlardır:

1. Antep fıstıklı dökme veya yaprak cezerye

2. Fındıklı dökme veya yaprak cezerye

3. Ceviz, fındık veya Antep fıstık kaplamalı atom cezerye

4. Kayısılı cezerye

5. Narlı cezerye

6. Sütlü cezerye

7. Kesme cezerye

8. Cevizli ve incirli cezerye

9. Döner cezerye

10. Çikolata kaplı cezerye

Mersin Cezeryesinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle A ve C vitaminlerinin deposu olan Mersin cezeryesinin faydaları saymakla bitmemektedir. Mersin cezeryesinin yaygın olarak bilinen faydaları ise şunlardır:

1. Gözleri kuvvetlendirir: içinde bol miktarda bulunan havuçtan dolayı cezerye, göz sağlığına çok iyi gelmektedir. Özellikle gece görmede sorun yaşayanlar için sıklıkla tavsiye edilen gıdaların başında gelmektedir.

2. Saçı güçlendirir: cezerye içeriğindeki ürünlerden dolayı saç diplerini güçlendirici bir özelliğe sahiptir. Saç diplerinin güçlenmesi ile saçların kolayca kırılması ve dökülmesi de engellenmektedir. Ayrıca, saçlara daha dolgun ve canlı bir görünüm kazandırmaktadır.

3. Cildi besler: cezeryenin cilt sağlığına çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Cezerye cildi besleyerek daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırır, ayrıca ciltteki kırışıklıkları giderici özelliği de bulunmaktadır.

4. Vücuttaki yorgunluğu giderir: cezerye enerji verirmi? Faydalı bir enerji kaynağı olduğu için, vücutta gün içinde oluşan yorgunluğun giderilmesini ve harcanan enerjinin yerine konmasını sağlar. Özellikle yoğun sporla uğraşan profesyonel sporcuların ve vücut geliştirme gibi ağırlıkla çalışılan spor branşlarında, cezerye mükemmel bir gıda takviyesi olarak tüketilmektedir.

5. Cinsel gücü arttırır: cezerye hem iyi bir enerji kaynağı, hem de güçlü bir afrodizyak olduğundan, cinsel gücü ve performansı arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle sertleşme sorunları olan kişilerin cezerye tüketimi ile sorunlarını çözdüğü tespit edilmiştir.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir: cezeryenin tüm vücuda sağladığı faydaların yanında, bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir. Böylece bir çok hastalıktan daha kolay korunmaktadır.

7. Kolesterolü dengeler: cezerye özellikle kötü kolesterolü düşürür ve vücudun kolesterol dengesini düzenleyerek, kalp ve damar sorunlarının çözümünde etkili olmaktadır.

8. Kilo alımına yardımcı olur: cezerye, zayıflık sorunu olan kişilerde yaygın olarak ve başarılı sonuçlarla kullanılmaktadır.

9. Alzheimer hastalığını engeller: cezerye beyini güçlendirdiğinden, unutkanlık sorunlarını ve dolayısı ile de alzheimer rahatsızlığını engellemektedir.

Image
Image
Image